تبلیغات
به وبلاگ دبیرستان دوره اول شهید آیت الله صدر خوی خوش آمدید - دروغگویی، علل ،انگیزه و راههای مقابله به اهتمام : عادل سامعی
دوشنبه 15 اسفند 1390

دروغگویی، علل ،انگیزه و راههای مقابله به اهتمام : عادل سامعی

   نوشته شده توسط:    

مقدمه

دروغگویی یکی از صفات بسیار زشت و یکی از گناهان بزرگ می باشد. تمام اقوام و ملل جهان، دروغگویی را مذمت می‌کنند و شخص دروغگو را پست و فرومایه می‌دانند. شخص دروغگو نزد مردم اعتبار و آبرو ندارد.آدم شریف و بزرگوار دروغ نمی‌گوید. اسلام نیز این صفت زشت را مذمت نموده، آن را گناهی بزرگ و حرام شمرده است.

دروغگویی کودکان یکی از مسائل مهم تربیتی برای کودکان و خانواده ها است که در اغلب خانواده ها مطرح می باشد و پدران و مادران البته نه در دوران خردسالی کودک بلکه از حدود سن تمیز از آن شدیدا رنج می برند. زیرا کارهای کودک برای پدر و مادر شیرین است اگر چه برخی اوقات همراه با دروغ باشد ولی بچه ها زندگی را برای والدین به همین سادگی دشوار می سازند. اتفاقاً پایه گذاری این لغزش و خوی ناپسند از همان دوران کودکی است. در روزهای اول که بنا به علل اجتماعی و احیاناً غریزی، طفل دروغ می گوید و راه حیله در پیش می گیرد والدین با موضع تشویق و خنده و شعف از او استقبال می کنند. غافل از اینکه همین امر موجب رشد و پرورش این حالت ناهنجار می شود.گاه آنقدر شدید می شود كه به صورت بیماری در می آید.

تا 3، 4 سالگی دروغ به مفهومی كه برای بزرگسالان مطرح است در كودكان وجود ندارد. اما از 4 سالگی به بعد تدریجاً بر اثر دخالت عوامل محیطی و تربیت نادرست دروغ و دروغگویی به معنای واقعی در كودك شكل می گیرد و گاه آنقدر شدید می شود كه به صورت بیماری در می آید. دروغ بیان سخن و مطلبی است که مطابق با واقع و حقیقت نیست، بین آنچه که توسط فرد بیان می شود وآنچه را که درجهان خارج وجود دارد و رابطه و همبستگی طبیعی وجود ندارد.دروغگویی با افسانه‌گویی تفاوت دارد. زیرا در افسانه سرایی در هنگام داستان سرایی واقف و آگاه بر دروغگویی خود می باشد.

انواع دروغگویی در كودكان
یك شكل كلی برای دروغگویی نمی‌توان
در‌نظر گرفت بلكه باید گفت آن‌چه كه ما به آن‌، دروغگویی كودكان اطلاق می‌كنیم، بسته به سن، موقعیت و شرایطی كه او در آن قراردارد، متغیر است. بنابراین، نمی‌توان هرنوع گفتة خلاف واقع ازسوی كودك را به‌عنوان دروغگویی به معنایی كه بزرگترها از آن استنباط می‌كنند، قلمداد كرد.

انواع مهم دروغگویی
در كودكان را به صورت زیر می‌توان دسته‌بندی كرد:

 

1- دروغ برای جلب توجه :

زمانی كه كودك،توجه مثبت دیگر افراد مانند هم‌سن‌وسالان و به‌خصوص مادر و پدر خود را دریافت نمی‌كند، با دروغ‌گویی و بزرگ جلوه‌دادن خود، سعی در جلب این توجه خواهد كرد. فراموش نكنید كه برای کودکان، گرفتن و جلب توجه مادر و پدر و بزرگ‌ترها‌ حتی از نوع منفی آن، بهتر از فقدان هرگونه توجهی است.

 

2ـ دروغ‌های خیال‌بافانه :

 این نوع دروغ‌گویی، مخصوص كودكان كم‌سن‌ و ‌سال‌ترخیال‌پرداز است. این نوع خیال‌بافی‌ها و غیرواقعی بودن آن‌ها را هرگز نباید به روی آنان آورد و به‌عبارتی، به‌جای هرگونه توجه و تمركز، باید از كنار آنان گذشت.

 

3ـ دروغ‌بازی :

این نوع دروغ، شبیه نوع قبلی یعنی دروغ‌های خیال‌بافانه است كه با آن، كودكان سعی دارند دیگران حوادث تخیلی یا بازی‌های آنان را باور كنند.


4ـ دروغ مبهم :

 كودك وقتی ناتوان از ابراز احساس‌ها و فکرهای خویش است، با سرهم‌بندی و به‌هم چسباندن جمله‌هایی، سعی در بیان آن احساس‌ها دارد‌ اما بزرگ‌ترها تصور می‌كنند كه اودرحال دروغ‌گویی است.

 

5 ـ دروغ انتقام‌جویانه :
این
نوع دروغ، از نفرت و خشم كودك ناشی می‌شود.

6ـ دروغ محدود و ساختگی :
این نوع
دروغ، بیشتر وقت‌ها از ترس تنبیه، تهدید و توهین مادر و پدر و یا مربیان و بزرگترها صورت‌می‌‌‌گیرد.

7ـ دروغ خودخواهانه :
این دروغ، حساب شده است و جهت فریب دادن دیگران
صورت‌می‌‌گیرد و به‌طور معمول برای به‌دست آوردن یك‌چیز یا وضعیت مطلوب از سوی كودك، ابراز می‌شود.

8 ـ دروغ مصلحتی :
كودكان، این
نوع دروغ‌گویی را به حساب خودشان برای مراقبت از دوستی كه دریك وضعیت  مشكل قراردارد و تحت فشار است، بیان می‌كنند.

9ـ دروغِ عادتی یا عادت‌شده :
این نوع
دروغ‌ها به دلیل نتیجه گرفتن‌های قبلی از دروغ‌هایی است كه پیش از این، ابراز شده و به‌عنوان یك الگوی رفتاری در دسترس اوست و برایش كاركرد داشته است.


علل و انگیزه های دروغگویی در کودکان

بهترین شیوه مقابله با دروغ در کودکان کشف انگیزه دروغگویی می باشد. به عنوان نمونه چند مورد از انگیزه‌های دروغگویی را ارائه می دهیم:
انگیزه ابراز وجود: در این
مورد،کودکان، چون نتوانسته‌اند از روشهای طبیعی جلب توجه نمایند؛ به گفتار گمراه کننده و اعجاب انگیزی متوسل می‌شوند تا از این رهگذر، توجه از دست رفته راجبران نمایند.
انگیزه خیال پردازی: برخی از کودکان
به دلیل نامساعد بودن اوضاع خانواده و یا تمایل شدید به دروغگویی، مرز خیال را از واقعیت باز نمی شناسند و در نتیجه، این دو قلمرو را در هم می‌آمیزند و حاصل آن، بیان تخیلات کودکان است که بر چسب دروغ به آن زده می شود.
انگیزه تشویق و اضطراب : هر اندازه که فاصله میان داشته‌ها و
خواسته‌هایمان طولانی‌تر باشد، بیشتر رنج می‌بریم و به شیوه‌هایی دست می‌زنیم که رنج مستمر ما را کاهش دهد. اگر والدین، تواناییهای کودک را مد نظر قرار ندهند و از او انتظاراتی به مراتب بیش از تواناییهایش داشته باشند، تعادل کودک بر هم می‌ریزد و برای رهایی از فشار سنگین کلمات سرزنش‌آمیز و خلاص شدن از تحقیرهای پس از شکست، به دروغ متوسل می‌شود. در بیانات حضرت پیامبر(ص) نیز آمده است که کارهایی را که کودک در حد توان خود انجام داده است؛ از او بپذیرید و چیزی که در حد توانایی او نمی باشد؛ از او انتظار نداشته باشید.
انگیزه
تقلید : کودکان از قدرت یادگیری فوق العاده برخوردارند،آن گونه که صرف نظر از درستی یا نادرستی عمل، به محض مشاهده عمل از سوی مراجع قدرت، بدان کار گرایش پیدا می‌کنند.
انگیزه تعارض: برخی از والدین،
فرزندانشان را در موقعیتهای کاملاً متعارضی قرار می‌دهند که تصمیم‌گیری برای کودک، به غایت دشوار می‌شود؛ مثلا در مواقعی که هر یک از والدین از کودک می‌خواهند که فقط مطابق میل و خواست او عمل کند؛ در حالی که خواست هر یک ، مخالف خواست دیگری است ؛ کودک ناگزیر به ایفای نقشی دو جانبه می‌شود تا محبت هیچ یک را از دست ندهد و مقبولیتی نزد هر دو داشته باشد. موقعیتهای متعارض، دردناک‌ترین شرایط را برای کودک فراهم می نماید و او را به اتخاذ روشی فریبکارانه سوق می دهد.

 

راه های مقابله با دروغگویی:

  در طریق درمان کودک و یا فردی که به دروغگویی گرفتار است، اقدامات و فنونی را می توان به کار برد که در جمع امیدی به اصلاح کودک باشد.

  اما آن طریق و فنون:

  1 - شناخت علل:
 این مسئله ای است که در درمان ها خواه جسمی و خواه روانی باید مورد نظر باشد. باید بدانیم چرا کودک دروغ می گوید؟ چه انگیزه هایی باعث شده او دروغ بگوید و هدفش از دروغگویی چیست؟
  البته دروغ های ساده ناشی ازاغراق گویی درکودکان به سادگی قابل کشف است ولی آنگاه که او دروغ بزرگی گفته و مسئله فوق العاده ای را با دروغ مطرح کرده است جای تامل و دقت بیشتری خواهد بود.
 2 - دادن آگاهی:
  پس از شناخت علت یا علل دروغگویی باید به کودکان آگاهی و آموزش لازم را داد تا بتواند خود را اصلاح کند.

 3 - عفو و بخشش:

در خانه و زندگی ضروری است برای وا داشتن کودک به راستگویی در برخی اوقات آنها را ببخشیم همانند این که اگر پایش به گلدان خورد و شکست می توان آن را نادیده گرفت، البته در زمانی که این اشتباه در صورت تذکرات فراوان تکرار نشده باشد.

 4 - هشدار به کودک:
 ما باید سعی کنیم به کودک تفهیم کنیم که راه او راهی درست و به صواب نیست. سرانجام و عاقبت خوبی ندارد. البته باید بیان این موارد به صورتی باشد که برای کودک قابل فهم باشد . همانند این که به او بگویید: این روش تو را پدر و مادر دوست ندارند !

نکات قابل توجه والدین

 • شخصیت کودک در محیط خانواده شکل
می‌گیرد. از اخلاق پدر و مادر و سایر اطرافیان تقلید می‌نمایند. اگر محیط خانواده، محیط راستی و درستی باشد، پدر ومادر و سایر افراد خانواده، باصداقت و راستی، با همدیگر رفتار کنند و سخن بگویند، بچه های آنان نیز به راستی و درستی پرورش خواهند یافت. برعکس اگر محیط ، محیط دروغ و دروغگویی باشد پدر و مادر به یکدیگر و به فرزندان خویش و دیگران دروغ بگوید، بچه‌های بی‌گناهی که در چنین محیطی پرورش یابند؛ این خوی ناپسند را از پدر و مادر یاد می‌گیرند و دروغگو بار می آیند. برخی از والدین نادان نه تنها خودشان دروغ می‌گویند بلکه دروغ گفتن را به فرزندان خویش تلقین می کنند. پدر در منزل است اما به فرزندش می‌گوید:"اگر تلفن مرا خواست بگو پدرم در خانه نیست".یا کودکی که سالم است و تکالیفش را انجام نداده است می‌گویند:"به معلم بگو بیمار بودم". این پدران و مادران بزرگترین خیانت را به فرزندان خود می‌کنند. دروغگویی گناه است اما پرورش دروغگو گناهی است به مراتب بزرگتر. پدر و مدر دروغگو علاوه بر کیفر دروغگویی کیفر سخت‌تری بابت پرورش دروغگو در پیش دارد. بنا بر این پدران و مادرانی که می‌خواهند فرزندانشان راست گو باشند چاره‌ای ندارند جزاین که راستگویی را پیشه خود سازند و برای او بهترین محیط را فراهم و بهترین سرمشق باشند.
 • یکی از عواملی
که کودک را به دروغگویی وا می‌دارد ترس از مجازات و سرزنشهای پدر و مادر است. مثلاً بچه شما بشقابی را شکسته است. از پدر و مادر می‌ترسد که مجازاتش کنند. بدین جهت اگر می‌دانید که بچه شما بشقابی را شکسته است؛ نپرسید"تو آن را شکسته‌ای؟"این سوال بچه را به دروغگویی دعوت می‌کند. به جای آن با خونسردی بگویید:"می‌بینم که بشقاب را شکسته‌ای؛حالا باید چه کار کنیم؟" از موعظه کردن، درس اخلاق دادن و سرزنش کردن خودداری کنید؛ زیراتوجه منفی احتمالا به جنگ قدرت منجر می‌شود و حالت دفاعی داشتن، عصیان کردن و دروغگویی را بیشتر می‌کند. بنا براین کودک را به دروغگویی تحریک نکنید. زمانی که می دانید کار اشتباهی انجام داده است؛ نقش باز پرس را بازی نکنید تا از کودکتان اعتراف بگیرید.
 هیچ گاه کودک را به چیزی تهدید نکنید که قصد انجام دادنش را ندارید. مثلا نگویید اگر فلان کار را بکنی تو را می‌کشم. یا می زنم یا تحویل پلیس می‌دهم. یا تو را از خانه بیرون می‌کنم. با این قبیل تهدید های دروغی کودک را به دروغ گفتن عادت می‌دهید. بلکه همان چیزی را بگویید که می‌خواهید انجام دهید.
• والدینی
که نسبت به فرزندان خویش سختگیری کنند و توقعاتی بیش از مقدار توانایی و استعداد آنان داشته باشند ممکن است کودک را به دروغ گویی بکشانند. کودک می‌بیند که نمی‌تواند توقعات والدینش را بر آورده سازد برای اینکه مورد سرزنش قرار نگیرد دروغ می‌گوید.
• بعضی از پدران و مادرن وقتی کار
بدی را از فرزند خردسال خویش مشاهده می‌کنند او را تبرئه کرده و آ ن عمل زشت را به دیگران و حتی گاهی به حیوانات نسبت می‌دهند مثلا می‌گویند حسن بچه خوبی است این کار را نکرده است. پیشی و گربه یا بچه همسایه این کار را انجام داده است. این والدین نادان به عقیده خودشان کار خوبی می‌کنند اما از ضررهای اخلاقی و بد آموزی های خودشان در غفلت هستند. این عمل دو ضرر بسیار بزرگ دارد:از یک طرف دروغ گویی را به بچه تلقین می‌کنند و یاد می‌دهند. از طرف دیگر عملا به او یاد می‌دهند که می‌توان کارهای خلاف و زشت را انجام داد و به گردن دیگران گذاشت. و این عمل از خود دروغ گفتن به مراتب زشت تر و زیان بخش تر است.
• اگر
اتفاقا از فرزندتان دروغی صادر شد. سعی کنید انگیزه دروغ او را پیدا کنید و در صدد علاج آن بر آیید؛اما اصرار نکنید که دروغ گفتنش را به اثبات برسانید و او را شرمنده و رسوا سازید. از اثبات دروغ گفتنش نه تنها نتیجه ای نمی‌گیرید بلکه اورا بی باک تر و پر روتر می‌کنید.
• گاهی کودک شما به خاطر
خود نمایی متوسل به دروغ می‌شود؛زیرا مورد توجه والدین و اطرافیان قرار نمی‌گیرد و هر کاری می‌کندکسی نیست که او را تشویق کند و به حساب آورد. کودک خیال می‌کند که حرف ها یا کارهایش مورد پسند شما و اطرافیان نیست و به نا چار برای خود نمایی هر چه بیشتر،متوسل به دروغ ، مغلطه و اغراق می‌شود. بنابر این بهتر است که کودکتان را محترم بدارید و به حرف هایش هر چند که بی جا و بی موقع باشد؛گوش کنید و برای برای کارهایی را که انجام می‌دهد،هر چند کوچک ،به دیده تحسین و تکریم بنگرید.
• کودک خود را در سنی که هنوز ارزش
راست گفتن را نمی‌داند ؛وادار به راست گویی نکنید و او را برای دروغ گویی آماده نسازید؛زیرا کودک تا آن لحظه که والدین او را به طرق مختلف وادار به راست گویی می‌کنند؛ هنوز راه فریب دادن و دروغ گویی را یاد نگرفته اند و احتمالا نیازی هم به یاد گرفتن پیدا نکرده است. بنا براین با این کار خود در کودک این فکر را بوجود نیاورید که برای دفاع و خارج شدن از زیر بار مسئولیت و برای رهایی از دستورهای شما می‌تواند به دروغ متوسل شود. با این فکر،او کم کم از جاده راست گویی منحرف شده،به طرف دروغ گویی کشیده می‌شود.
• هرگز کودک خود
را با وعده های دروغ گول نزنید و سعی کنید با او روراست و صدیق باشید. در غیر این صورت شما خودتان خواهید بود که با دادن وعده های دروغ به کودک خود،راه دروغ گویی و فریب دادن را به او یاد می‌دهید.
• توصیه به کسانی که خدای نکرده دروغ گفتن برای شان طبیعی
است
در اولین فرصت به درگاه خدا وند
متعال از این گناه بزرگ توبه کنید تا دیر نشده قلب خود را از چنین آلودگی پاک نمایید و در مرحله دوم با بررسی و تجزیه و تحلیل کافی چه انگیزه ای شما را به این امر کشانده است؟آیا انگیزه عملتان به اندازه کافی روشن و مشخص است یا خیر؟در مرحله بعدی مقایسه ای انجام دهید بین زمانی که دروغ نمی‌گفتید و هم اکنون که این عمل برایتان عادی شده است و قضاوت کنیدآثار فردی و اجتماعی راست گویی و صداقت را با آثار فردی و اجتماعی دروغ گویی در حال حاضر و به نتیجه مشخصی برسید. برای جبران اشتباهات گذشته،خود را وادار به انجام پاره ای از کارهای نیک و با ارزش نمایید؛از احسان به والدین تا شادکردن دل غم دیده و حتی مطالعه با انگیزه جلب رضای الهی. زیرا این قبیل کار ها،درهای رحمت پروردگار را زودتر به روی انسان می‌گشاید..
 آیا دروغ مصلحت آمیز گناه
است؟
برخی از فقها معتقدند، از مواردی
که دروغ گفتن جایز است،مورد اصلاح است،یعنی هر گاه بین دو نفر مسلمان،مخاصمه و نزاع و جدال باشد و راه اصلاح بین آنها منحصر به دروغ باشد،دروغ گفتن جایز می‌شود،یا اینکه به سبب دروغ از پیدا شدن کینه و دشمنی بین دو نفر مسلمان جلوگیری می‌شود مثل اینکه بین زن و شوهری بی مهری پیدا شده است و ممکن است بین آنها جدایی افتاده و به طلاق منجر شود،جایز است. در این مورد گفتن دروغی که بین آنها التیام ایجاد نموده و از جدایی جلو گیری کند جایز است.
حدیثی را
بعنوان حسن ختام برایتان نقل می‌کنم. در روایت آمده است که:"بنده لذت ایمان را نمی‌چشد مگر

آنکه دروغ (ولو به شوخی) را ترک کند.


Clayborn
پنجشنبه 14 تیر 1397 09:51 ق.ظ
Ηi there justt wwanted tߋ giνe you a quick
heads uρ ɑnd let you know а few of the images ɑren't loading correctly.
Ӏ'm not ѕure why but I thіnk its a linking issue.
I've trіed it іn two dіfferent internet
browsers and bⲟth sho thе sаme results.
Stone Janah
یکشنبه 3 تیر 1397 07:24 ق.ظ
Thаnks foor finaly writing аbout >به وبلاگ دبیرستان دوره اول
شهید آیت الله صدر خوی خوش آمدید- دروغگویی، علل ،انگیزه
و راههای مقابله به اهتمام :
عادل سامعی <Loved it!
Eyelashes Growth
دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 05:56 ب.ظ
Hello i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read thiis
article i thought i couuld also make comment due to this brilliant
piece of writing.
depforce
شنبه 1 اردیبهشت 1397 12:19 ق.ظ
It's fantastic that you are getting idea fro this piecee off writing
as wdll aas from ouur dicussion made att this time.
Sally Hussin
یکشنبه 26 فروردین 1397 12:07 ب.ظ
Fascinating blog! Ιs уour theme custom mɑde or diԁ youu download іt from s᧐mewhere?
A design ⅼike yoսrs with а few simple tweeks wߋuld гeally mɑke my blog shine.
Please let me кnoѡ wherе ʏߋu got your theme. Ƭhanks
ɑ lot
roman online pharmacy reviews
جمعه 24 فروردین 1397 04:10 ق.ظ
Very nice post. I jսst stumbled upon your blog
аnd wanted tߋ say thаt Ӏ'vе truly enjoyed browsing your weblog posts.
Ӏn any caѕe I will bе subscribing fоr your feed and І
hope yоu write again sоon!
viagra super active cheap
پنجشنبه 23 فروردین 1397 11:12 ق.ظ
At this timе Ι аm ready to do my breakfast, whn hаving my breakfast coming aɡain tо read additional news.
mezo
دوشنبه 6 فروردین 1397 04:12 ب.ظ
What's up, alwaʏѕ i used tо chek blog posts һere early in thе reak of
daу, sknce i love to fіnd οut moгe аnd more.
free Nintendo Switch
سه شنبه 7 آذر 1396 06:57 ب.ظ
این پاراگراف ایده ای را به خوبی نشان می دهد
مردم جدید وبلاگ نویسی، که در واقع چگونگی انجام یک وبلاگ را انجام می دهند.
is psychic real
سه شنبه 30 آبان 1396 07:16 ب.ظ
سلام از فلوریدا! من در کار خسته هستم، بنابراین تصمیم گرفتم بررسی کنم
وب سایت خود را در آیفون من در طول ناهار شکستن.

از اطلاعاتی که در اینجا ارائه می دهید لذت می برم و نمی توانم صبر کنم
نگاهی به من می اندازد وقتی که من به خانه می روم من شگفت زده شدم که بلافاصله وبلاگ شما در تلفن همراه من بارگذاری شد..
من حتی از WIFI استفاده نمی کنم، فقط 3G.. به هر حال، سایت خوب!
ask a psychic
جمعه 12 آبان 1396 07:56 ب.ظ
من واقعا دوست دارم یک مقاله را بخوانم که باعث می شود مردان و زنان فکر کنند.
همچنین، خیلی ممنون که اجازه دادین نظرم را بگویم!
real psychics
دوشنبه 8 آبان 1396 09:18 ب.ظ
چطوری آیا از توییتر استفاده می کنید؟ من می خواهم از تو پیروی کنم
اگر این درست باشد بدون شک من از آن لذت می برم
وبلاگ شما و منتظر پست های جدید هستیم.
How can I increase my height after 18?
شنبه 18 شهریور 1396 08:31 ق.ظ
I truly love your website.. Very nice colors & theme.
Did you build this amazing site yourself? Please reply back as I'm attempting
to create my own personal blog and would love to find out where you got this from or exactly what the theme is named.
Cheers!
private std screening
شنبه 18 شهریور 1396 05:15 ق.ظ
پست بسیار زیبا من فقط بر وبلاگ شما و
آرزو می کنم بگویم که واقعا از نوشته های وبلاگ شما لذت بردم.

در هر صورت من به فید شما مشترک می شوم
و امیدوارم که خیلی زود نوشتید
psychic phone reading
شنبه 18 شهریور 1396 01:44 ق.ظ
معمولا من در وبلاگها یاد نمی گیرم، اما من می خواهم بگویم که این نوشتار بسیار مجبور است
من برای چک کردن و انجام این کار! طعم نوشتن شما به من شگفت زده شده است.
با تشکراز شما، واقعا پست عالی بود.
std testing near me
شنبه 18 شهریور 1396 01:32 ق.ظ
من با تمام ایده هایی که به آن ها معرفی کرده اید، درست می پذیرم
پست شما آنها بسیار متقاعد کننده هستند و مطمئنا کار خواهند کرد.
با این حال، پست ها برای مبتدیان خیلی کوتاه هستند. ممکن است لطفا آنها را کمی از دفعه بعد گسترش دهید؟
از پستتان ممنونم.
cheap psychic readings
شنبه 18 شهریور 1396 12:42 ق.ظ
سلام! این اولین نظر من است، بنابراین من فقط می خواستم یک
فریاد بزنید و به شما بگویم که واقعا از خواندن لذت می برم
پست های شما آیا می توانید سایر وبلاگ ها / وب سایت ها / انجمن هایی که موضوعات مشابه را پوشش می دهند پیشنهاد دهید؟
خیلی ممنون!
cheap phone psychic readings
جمعه 17 شهریور 1396 08:41 ب.ظ
سلام، من احساس می کنم که دیدم شما را از وب سایت من بازدید کردم
بنابراین من آمده ام به عقب برگردم ترجیح می دهم؟ من تلاش برای پیدا کردن چیزهایی برای بهبود وب سایت من! من فکر می کنم آن را مناسب برای استفاده از برخی از مفاهیم خود را!
chaturbate token hack forum
پنجشنبه 12 مرداد 1396 08:56 ب.ظ
I every time emailed this weblog post page to all
my contacts, as if like to read it afterward my links will too.
Domenic
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:26 ب.ظ
Your style is unique in comparison to other folks I have read stuff from.

I appreciate you for posting when you've got the opportunity, Guess I'll just book mark this site.
std testing
دوشنبه 5 تیر 1396 03:47 ب.ظ
بسیار قلب از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن دلنشین ابتدا آیا نه
نشستن خوب با من پس از برخی از
زمان. جایی درون جملات شما در واقع قادر به من مؤمن اما تنها برای بسیار در حالی که کوتاه.
من با این حال کردم مشکل خود را با فراز در منطق و
شما خواهد را سادگی به پر کسانی که معافیت.

در صورتی که شما که می توانید
انجام من را قطعا بود در گم.
Dennis
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:47 ب.ظ
Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?
you made blogging look easy. The overall
look of your website is magnificent, let alone the content!
Jean
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:19 ق.ظ
Please let me know if you're looking for a author for your weblog.
You have some really good articles and I feel I would be a good asset.
If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some
articles for your blog in exchange for a link back to mine.
Please send me an email if interested. Thank you!
BHW
دوشنبه 21 فروردین 1396 04:36 ب.ظ
I got this web page from my pal who told me about this website and at the moment this time I am visiting this web site and reading very informative posts
here.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر